Eesti on põhiseaduse järgi rahvusriik.
Üksnes rahvusriigi püsimajäämine tagab ka eestlaste püsimajäämise.

Nutimälumäng

m2lum2ng

VI paneel 27.02.2015

1. Millisesse veekokku suubub Mustamäe nõlva alustest allikatest lähtuv, praegu enamasti torudes voolav Soone oja?
Harku järve.

2. Väga tavapärase nimega serblane Aleksandar Petrovic sai kuulsaks hoopis ühe teise rahva luuletaja ja rahvuskangelasena kui serblased. Tuntuks ei saanud ta aga oma sünnijärgse nime, vaid hiljem võetud luuletajanime all.  Mis nime all sai Petrovic kuulsaks?
See oli Ungari üks kuulsamaid poeete ja 1848.aasta revolutsioon rahvuskangelane Sandor Petöfi.

3. Kes on see sportlane ja kirjanik, kes tuli Eesti meistriks 1976. aastal ja võitis kohe järgmisel aastal Juhan Smuuli publitsistikaauhinna raamatu eest, mis tunnistati ka N Liidu parimaks dokumentaalteoseks?
Valter Heuer (1928-2006) tuli Eesti meistriks males, 1977. aastal pärjati tema „Meie Keres“ paljude kaalukate auhindadega.

4. Mis aastal hakati ehitama Tallinna Tehnikaülikooli linnakut Mustamäele?
1962.

5. Üheks silmatorkavaks daamiks maailmas on Graca Machel. Eestis on ta ehk vähemtuntud, kuid rahvusvahelisel areenil on ta võrdlemisi kaalukas ühiskonnategelane, kelle tähelend põhineb siiski ühel muul tähelepanuväärsel tõigal, kui isiklik tegevus. Mille poolest on Graca Machel nii silmatorkavalt erakordne?
Ta on kahe erineva riigi presidendi lesk. Esimene neist presidentidest oli Samora Machel, Mosambiigi endine president ja teine Nelson Mandela, LAV-i endine president.

6. Tänapäeva Euroopa Liitu kuulub 28 riiki. Nende hulgas on ka mitmed Euroopa Liidu liikmesriikide valdused väljaspool Euroopat kui liidust jäävad välja mitmed Euroopa Liidu riikide osad, mis asuvad Euroopas. Siit küsimus: Mis riigi koosseisu kuuluvad EL-i kõige põhja-, lääne-, lõuna- ja idapoolseim punkt? Punkti saamiseks mälumängus tuleb nimetada kõik asjasse puutuvad riigid.
Kõige põhjapoolsem punkt asub Soome koosseisus Lappis, ida, lõuna ja läänepoolseim punkt aga Prantsusmaa koosseisus: Reunion idas ja lõunas, St Marini saar Lääne-India saarestikus.

7. Ööl vastu 24. veebruari 1918 võttis tuletõrje baasil loodud omakaitse  Nõmmel võimu üle, jaamahoonele ja pritsimajale heisati sini-must-valge lipp. Meeste  alarmeerimiseks kasutati sealjuures üpris huvitavat meetodit. Mis see oli?
Süüdati mahajäetud maja, mis andis põhjuse tuletõrje alarmeerimiseks. Möödaminnes võeti ka relvad kaasa.

8. 1913. aastal ei kinnitatud Nõmme Vabatahtliku Tuletõrje Seltsi üldkoosolekul  seltsi lipu kavandit. Mis oli selle põhjuseks?
Lipul puudus eestikeelne tekst.

 

V paneel 20.02.2015

1. Millise spordiala harrastajad treenisid XX sajandi alguses praeguste haiglate ja Tondi vahel asuvate luidete (düünide) piirkonnas?
Kergejõustik, „düünapoisid“.

2. Ladina-Ameerika riigid kui Prantsuse revolutsiooni ja USA iseseisvuse eeskujul loodud riigid, valisid valdavalt vabariikliku korra. Ent kaks Ladina-Ameerika riiki on oma ajaloo vältel olnud siiski ka keisririigid. Mis riigid need on?
Need riigid on Brasiilia ja Mehhiko.

3. Kes oli see N Liidu läbi aegade üks andekamaid korvpallureid, kes armastas ajal, mil ei kehtinud veel kiirusepiirang, sõita kolme tunniga Leningradist Tallinna külla oma sõbrale Priit Tomsonile? Oma lühikeseks jäänud elu jooksul (oli surres noorem kui Jimi Hendrix, Janis Joplin, Kurt Cobain ja Amy Winehouse) mängis ta väga suurtele panustele, kuid pole teada, kas ta sai oma hüüdnime Ilfi ja Petrovi samanimelise romaani järgi. Küll võib olla kindel, et see täpselt kahe meetri pikkune keskmängija viskas korvpalliajaloo kõige enam kõneainet pakkunud korvi.
Olümpiavõitja ja maailmameister Aleksandr Belov (1951-1978), keda kutsuti kuldvasikaks. Müncheni olümpiamängude korvpalliturniiri finaalis viskas ta viimasel sekundil võiduviske, millega katkes USA korvpallikoondise 36-aasta pikkune võitudeseeria. Ameeriklased ei tulnud autasustamisele protestiks kohtunike ja sekretariaadi otsuse vastu mängida viimased 3 sekundit uuesti. Aleksandr Belovil oli kaasasündinud südamerike, mis avastati alles lahkamisel.

4. 1872. aastal avati Nõmmel raudteepeatus. Samal aastal avati aga Tallinna ja Keila vahel veel üks raudteepeatus. Milline see oli ja mis nime ta kandis tol ajal?
See oli Saue, vana saksapärase nimega Friedrichshof.

5. Põhjapoolust nimetatakse teatavasti Arktikaks ja lõunapoolust Antarktikaks. Kuid mida need sõnad tähendavad, kui tõlkida eesti keelde?
Need on kreekakeelsed väljendid. Arktika tähendab “karudega” (arktos=karu, kuna põhjapooluse ümbruses elasid jääkarud), lõunapoolus aga “karudeta”, (antarktos= karusid ei ole, sest lõunapoolusel jääkarusid ei ela.

6. Müntide aversil ja reversil on tavaliselt kujutatud erinevaid kujutisi, mis peaks andma teavet mündi väärtuse, väljaandja riigi, valitseja või mingi muu seda riiki iseloomustava tõiga kohta. Ent üks riik on andnud välja mündid üpriski ainulaadse kujundusega, mille nii aversil kui reversil on maakaart, sealhulgas ebamäärase idapiiriga? Mis riigis on sellised mündid kasutusel?
See riik on Eesti ja need mündid on Eesti euromündid.

7. Millisesse ojja voolavad Lepistiku pargi allikate veed?
Mustjõe ojja, mis suubub Kopli lahte.

8. Ladina-Ameerika riik Argentina sai oma nime iseseisvudes Hispaania võimu alt. Ent mis nime kandis enne Argentina enne iseseisvust, Hispaania kolooniana?
Hispaania võimu all oli Argentina nimeks La Plata. Nimevahetus võeti ette, kuna ei soovitud rõhutada liigset seost Hispaaniaga, vaid rõhutada suuremat rahvusvahelisust. Nii sai nimeks hispaaniakeelse sõna asemel ladinakeelne, mis aga tähendab sedasama – hõbedat.

 

IV Paneel 13.02.2015

1. Kõik me teame imeilusat Jean Sibeliuse heliteost „Finlandia.“ Soomes on korduvalt arutatud, kas “Finlandia” ei peaks mitte olema Soome hümniks Fridrich Paciuse “Maamme” asemel. Seni ei ole aga Soome hümni muutmine teoks saanud. Saatuse irooniana on aga Sibelise “Filnlandia” meloodia olnud hümniks ühele teisele riigile. Mis riigi hümniks on olnud Sibeliuse “Finlandia”?
See riik oli 1967-1970 eksisteerinud Biafra vabariik, Nigeeria idaosas end iseseisvaks kuulutanud ja ränga sõja Nigeeriaga läbi elanud Aafrika riik, mis 1970 taas liideti Nigeeriaga.

2. Lisaks Nikolai von Glehnile võib nõmmelaste hulka lugeda veel üht tuntud baltisakslast – ajaloolast ja kirjanikku. Kelles on jutt?
See on Peter Zoege von Manteuffel.

3. Kes on see Petrogradis sündinud kahekordne Eesti meister vaba- ja teateujumises, kes hiljem sai kuulsaks hoopis teisel elualal? Vihjeks niipalju, et viimase võistluse veerajal tegi ta 14. juulil 1946 Mustamäe ujulas, võites Kalevi meistrivõistlustel 400 m vabaujumise tulemusega 6.49,8.
Georg Ots (1920-1975).

4. Mis aastani kandis Mustamäe tee alguslõik Paldiski maantee ja Kadaka tee vahel Kadaka tee nime?
1967.aastani.

Kes on Eesti tipp-poliitik, kes on nooruses töötanud Aerofloti lennukitel stjuardessina?
Kristiina Ojuland.

5. Üks Tallinna väljakutest kandis nõukogude võimu algaastatel Stalini väljaku nime? Mis nimi on sellel väljakul praegu?
Selle väljaku nimi on Tornide väljak.

6. Mustamäel oli kuni aastani 2008 ühe Saksa kodaniku mälestuskivi. Kelle mälestuskivi see oli ja miks asus Mustamäel?
Saksa kommunist Fritz Brehn, kes teenis ehitusvägedes, moodustas NKFD põrandaaluse rühma (Vaba Saksa Rahvuskomitee) vangistati ja hukati jaanuaris 1944 Tallinna lähedal.

7. Pan-Aafrika värvid on kollane-punane roheline (tähestikulises järjestuses). Kuna Leedu lipul on samad värvid, on seda peetud mõnikord mõne Aafrika riigi lipuks. Muidugi on Leedu lipp tegelikult vanem, kui Pan-Aafrika värvid ja Leedu lipuvärvidel pole tegelikult seost Pan-Aafrika liikumisega. Kuid mis sai põhjuseks selliseks värvivalikuks Pan-Aafrika liikumises?
Värvideks valiti Etioopia lipu värvid, kuna Etioopia (Abessiinia) oli ainus Aafrika riik, mis ei sattunud kunagi Euroopa riikide koloniaalvaldusesse ja säilitas oma iseseisvuse kogu koloniaalperioodi vältel.

 

III Paneel 06.02.2015

1. Kes on see jalgpallur, kes lõi 18. juulil 1940 aastal Kadrioru staadionil peetud iseseisva Eesti viimases koondisemängus Läti vastu mõlemad väravad? Mäng lõppes 2:1 ja 50 aastat hiljem peetud „korduskohtumises“ oli ta taas väljakul ja tegi avalöögi.
42-kordne internatsionaal (või Eesti koondislane) Richard Kuremaa (1912-1991) 2 väravat ärgitasid ülesköetud rahva Kristjan Palusalu õlgadele võtma ja Kadrioru lossi ette minema.

2. Mis oli Kadaka küla talude peamine toodang eelmisel sajandivahetusel ja XX sajandi alguses?
Juur- ja aedviljade kasvatamine.

3. Tuntud ja kaunis Saksa laul “Lily Marleen” sai maailmakuulsaks hoopis kummalist teed mööda. Kuidas kuulis suurem avalikkus väljaspool Saksamaad seda maailma üht kaunimaks tunnistatud laulu?
Laul oli Saksa okupatsiooni ajal kasutusel Belgradi raadio tunnusmeloodiana.

4. Nikolai von Glehni ema oli pärit väga tuntud Tallinna apteekrite suguvõsast.  Mis oli selle suguvõsa nimi?
Selle suguvõsa nimi oli Burchart von Bellavary.

5. Üks tuntud Briti poliitik, kes on saanud kuulsaks oma põhimõttekindluse ja otsustavuse poolest, on ometi noore poliitikuna eeskätt karjeristlikel kaalutluste kaks korda parteid vahetanud, sattudes omal ajal kriitika alla nagu ka meie erakondade ülejooksikud. Kes oli see poliitik?
Winston Churchill, läks konservatiivide hulgast liberaalide sekka ja hiljem tuli tagasi.

6. Milline Eesti jaoks oluline spordi- ja väljaõppe rajatis asus 1920- ja 1930nendatel aastatel Mustamäe nõlva alusel liivikul?
Kaitseliidu lasketiir.

7. Meil on kombeks nimetada ümmargusi sünnipäevi juubeliteks, sageli teadmata, mida see tähendab. Sõna on pärit heebrea keeles ja sellel on märksa konkreetsem tähendus kui sünnipäeval. Mida tähendab juubel? 8. Kaks tuntud eesti kirjanikku, kellest üks suri ja teine sündis samal aastal, kandsin üht ja sama perekonnanime. Tõsi, tuntuks said nad kirjanikunimede all. Mis perekonnanime need kirjanikud kandsid?
Michelson, Lydia Koidula suri ja Friedebert Tuglas sündis 1886.a 

II Paneel 30.01.2015

1. 1821. aastal ostis tuntud nõmmeka Nikolai von Glehni vanaisa Peter von Glehn Jälgimäe mõisa. Müüjaks oli isik, kes on oma jälje jätnud ka Eesti õlletööstuse ajalukku. Kes see oli mees?
See mees oli Saku mõisnik Carl Friedrich von Rehbinder.

2. Eelolevatel Riigikogu valimistel on Jüri Ratas Keskerakonna valimisnimekirjas 125. kohal. „Ankrumees on auväärne koht. Nii Björn Daehlie, Gunde Svan kui ka Michael Phelps on kõik olnud ankrumehed,“ teatas Ratas vahetult pärast Savisaare järjekordse sepitsuse ilmsiktulekut. Riigikogu aseesimehe kommentaaris on aga üks suur faktiviga. Milline?
Maailma läbi aegade edukaim sportlane, 18 kordne olümpiavõitja Michael Phelps pole olümpiamängudel olnud kunagi ankrumees. Phelps ujus alati esimest või kolmandat vahetust kui kuuel korral teatemeeskonna koosseisus olümpiavõitjaks tuli.

3. Kes olid kolmekuningapäeva kolm kuningat ehk tegelikult kolm tarka?
Need olid Kaspar, Balthasar ja Melchior, mõnedes tekstides on neid nimetatud ka maagideks.

4. 1990. aastal, viimastel ülemnõukogu valimistel, osutus meie ringkonnas viimaseks valitud saadikuks Mart Laar. Kuid kes oli esimeseks väljajääjaks?
Väljajääjaks oli Lennart Meri.

5. Milliseid looduskaitse objekte on Mustamäe linnaosas enim?
Rändrahne – Renniku ehk Renniga kivi, Lehola kivi, Lastepäevakodu kivi, Jäämäe kivi ja kivikülv, Kirstukivi.

7. Brasiilias toimuvad igal aastal suured pidustused karnevalid. See keskajal alguse saanud pidustus oli aga tuntud juba Itaalia linnriikides. Kuid mida karneval tähendab?
Karneval oli lihapidu, pühendatud liha söömisele.

8. Mustamäel on „Klementi“ õmblusvabrik, mis on saanud nime kommunistliku noorsooühingu aktivisti Wilhelmine Klementi järgi, keda kaaslased kutsusid ka Villuks, mis oli ka tema pseudonüüm. Kuhu on maetud Klementi?
Rahumäe kalmistule.

 

 

I Paneel 23.01.2015

1. Külma sõja ajal sai laialt tuntuks väljend “Raudne eesriie”, mis iseloomustas demokraatliku lääne ja NSV Liidu poolt kontrollitava Ida-Euroopa vahelist rangelt valvatud piiri. Ent kes kasutas esimesena poliitikutest mõistet „Raudne eesriie“ ida ja läänt eristava piiri suhtes?

See oli Joseph Goebbels ajakirja “Das Reich 1945. a jaanuarikuu numbris.

2. Nõmme teadaolevalt vanimaks asutuseks oli kõrts, mis pärines juba Rootsi ajast. Millises dokumendis, mis aastal ja missuguse nime all seda kõrtsi esmakordselt on mainitud? Kaks vastust kolmest annab punkti.

See oli Johan Holmbergi kaart 1689.aastast ja kõrtsi nimi oli Mägedevahe kõrts.

3. 26. augustil 1970. aastal võitis Eesti korvpallikoondis Kalevi spordihallis USA olümpialootuste võistkonda 88:82. Korvpalliprofessor Ilmar Kullam pidas seda ajaloolist kohtumist oma treenerikarjääri n-ö Elu Mänguks. Viimased kaks punkti selles kohtumises upitas pool sekundit enne mängu lõppu korvi meeskonna vahetusmees, kes harva nii tähtsatel hetkedel platsile pääses. Kes? Sama perekonnanime kannab mitu Eesti poliitikut ja Eesti Vabariigi endine suursaadik.

Kalle Ilves, kes 1961-1975 kuulus Eesti NSV koondisesse ja Tartu Kalevisse. Toomas Hendrik Ilves oli suursaadik USA-s aastatel 1993-1996.

4. Ühe riigi hümniks on olnud Beethoveni „Ood rõõmule“ meloodia. Mis riigi?

Rodeesia vabariik, valgete poolt juhitud rassisegregatsioonil põhinenud riik tänapäeva Zimbabwe alal. “Ood rõõmule” on ka Euroopa Liidu hümn, kuid Euroopa Liit pole riik, mistõttu seda me ei küsinud.

5. Mis nime kandis tänapäeva Mustamäe alale jäänud, 1950. aastal Kadaka kolhoosi ja Järve kolhoosi (Kadaka küla, Järve ja Pikaliiva külad) ühendamisel tekkinud kolhoos?

”Koit“

6. Iseseisvuse taastanud Eestis võeti juba 1993.aastal vastu esimene eraõiguse valdkonda kuuluv seadus. Kuigi raamseadusi on Eestis võtud viimase paarikümne aasta jooksu vast päris suurel hulgal, on see seadus jäänud kehtima. Mis seadusest on jutt?

See on Asjaõigusseadus.

7. Mitu valdavalt 5 ja 9 korruselist elamut ehitati 1960- ja 1970nendatel Mustamäele?

470.

 

Järgmised küsimused 30.01.

Küsimusi on kokku 46. Need on jagatud 6 blokki. Värsked küsimused Mustamäest Nõmmeni, spordist poliitikani ja kultuurist ajalooni jõuavad Sinuni reedeti 23.01. kuni 27.02.

Vastamiseks aega kuni neljapäevani, õhtul kl 24.00 on vastamisaeg täis. Vastused saada otse mulle: mart.nutt@irl.ee

Reeglid:

  • Ühes voorus on 7- 8 küsimust.
  • Vastamisaeg: terve nädal
  • Vastused saada: mart.nutt@irl.ee
  • Kõigile küsimustele vastanute vahel loositakse välja preemiad, vaata:
Autor: Mart Nutt

Autor: Mart Nutt

Autor: Mart Soidro

Autor: Mart Soidro

http://www.ulme.ee/Uudised/Aivar-Kivisiv-Kolmas-vabadussoda

Autor: A.Kivisiv

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 Peapreemia loosimises osalevad üksnes kõikidele küsimustele õigesti vastanud,

kelle vahel loositakse välja kaks kaheinimese reisi Brüsselisse.

BrEt oleks põnevam, saab õiged vastused teada alles mälumängu lõppedes.

Edukat mängimist!

Mart Nutt