Eesti on põhiseaduse järgi rahvusriik.
Üksnes rahvusriigi püsimajäämine tagab ka eestlaste püsimajäämise.

Indias võib võimule tulla senisest parempoolsem koalitsioon

#

Indias algasid maailma suurimad valimised, kus saavad hääletada rohkem kui 814 miljonit inimest. Praeguste prognooside järgi kaotab valitsev Rahvuskongress valimised ning võimule võib tulla parempoolsem koalitsioon.

Valimiste tulemused mõjutavad 1,2 miljardi inimese edaspidist elu ning kestavad 12. maini. Tulemusi on oodata 16. mail. Valimiste läbiviimine kestab nii kaua põhiliselt nõrga infrastruktuuri ning julgeolekuohtude tõttu, selgitas rahvusvaheliste suhete doktor Mart Nutt ERR raadiouudistele.

“Probleem on selles, et Indias on äärmiselt nõrgalt arenenud transpordisüsteem. Rongid ja autoteed on halvas olukorras, liikumiskiirused on aeglased,” rääkis Nutt. “Teine asi on julgeolekuprobleemid – India on viimasel paarikümnel aastal korduvalt olnud silmitsi terrorismiga. Teatavasti on Indias umbes 15 protsenti elanikest moslemid. Loomulikult ei tähenda see seda, et 15 protsenti elanikkonnast on terroristid. Terroristide hulk nendest on võibolla murdosa. Aga Indias ei ole ju sugugi mitte ainult islamiterrorism, vaid on ka hinduistlik terrorism ja sikhide terrorism. Ärme unusta, et peaminister Indira Gandhi tappis just sikhist ihukaitsja,” jätkas ta.

Praeguste prognooside kohaselt kaotab praegune valitsuspartei Rahvuskongress valimised.

“See tähendab, et tõenäoliselt võib võimule tulla Rahvapartei juhitav koalitsioon, mis on mõnevõrra parempoolsem kui Rahvuskongress, keda on peetud isegi suhteliselt vasakpoolseks ja sotsiaaldemokraatlikuks parteiks,” rääkis Nutt.

Parempoolsem koalitsioon keskendub ilmselt varasemast rohkem India majanduse liberaliseerumisele. Tegelikult ongi India majanduskasv põhjuseks, miks Rahvuskongress on oma toetust nii palju kaotanud. “Nimelt kui 2010. aastal oli Indias veel majanduskasv veel kaheksa protsenti, siis 2013. aastal oli see ainult viis protsenti. Käesolevaks aastaks on ta veelgi langenud. Arvestades, et järsult on kasvanud ka tööpuudus, siis selle tulemusena on riigis vaesemate elanikkonnakihtide olukord tunduvalt halvenenud,” selgitas doktor.

“Ameerika statistika järgi umbes 400 miljonit inimest elab 1,5-dollarilise päevasissetulekuga. Kui majandusprobleemid teravnevad, siis kahtlemata demokraatlikus riigis annab see valimistulemustes tunda,” lisas ta.

Ühe India demokraatia teravama väljakutsena tõi Nutt välja madala kirjaoskuse taseme. “Ametlikel andmetel on 74 protsenti rahvastikust on kirjaoskajad, aga nende hulgas väga suure osa jaoks tähendab see ikkagi väga elementaarset kirjaoskust,” rääkis ta, lisades, et kirjaoskamatud inimesed võivad olla küllaltki manipuleeritavad.

ERR

# Algusesse